Witaj!

Ta strona internetowa korzysta z plików cookie w celach statystycznych (Google Analytics) oraz w celu integracji z witryną facebook.com. Masz możliwość zrezygnować z tej funkcjonalności korzystajac z odpowiednich ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z tej strony internetowej oznacza zgodę na powyższe postępowanie.

Aktualności - Dlaczego niektóre dzieci nie lubią uprawiać sportu?

Nie wszyscy lubią sport. Tak, są takie osoby. Oczywiście to nie wy i nie wasze dzieci, bo wy sport kochacie, ale być może w waszym otoczeniu są osoby, którym powinniście podesłać link do tego artykułu.

Chcemy podjąć dyskusję na temat tego dlaczego niektóre dzieci nie lubią uprawiać sportu. O co chodzi? I czy istnieje sport, który jednak może im przypaść do gustu?

Być może chodzi o to, że dziecko nie rozumie danej dyscypliny i zasad jej uprawiania. Sport może wydawać się skomplikowany ze względu na zasady i specjalne wyposażenie. Przykładowo pola i korty, na których gramy, mają różne kształty i rozmiary, a na nich narysowane są mylące linie. Dla grupy dzieci taki natłok informacji może sprawić, że poczują się zagubione. Bycie dobrym w danej dyscyplinie zależy od kilku czynników. Poza sprawnością fizyczną, zrozumieniem zasad, regularnym treningiem ważna jest także ogólna wiedza o dyscyplinie. Dlatego warto przestudiować z dzieckiem książki o interesującej go dyscyplinie, np. piłce nożnej. Dzięki temu dowie się czym różni się rzut rożny od autu itp.  Może to być lepsze rozwiązanie niż rzucenie dziecka od razu do gorącej wody i zapisanie do zespołu bez wcześniejszego wprowadzenia do tematu.

Jeśli mamy w rodzinie miłośnika danej dyscypliny warto zaangażować go w tajny projekt - niech opowie dziecku o sporcie, niech wspólnie pograją, pójdą na trening. Czasem bywa tak, że dziecko nie chce grać w siatkówkę w drużynie a woli rekreacyjnie na podwórku w rodzinnym gronie.


Złe doświadczenia

Niektóre dzieci nie lubią sportu zorganizowanego, ponieważ kiedyś miały okazję grać w drużynie i coś nie wyszło, nie spodobało im się i się zraziły. Może wszystkie dzieci zdawały się wiedzieć, co robią, a nasza pociecha nie była pewna siebie?  A może nie podobała mu się presja rywalizacji z innymi drużynami, gdzie wiesz, że jedna drużyna wygra, a druga przegra? Konkurencja może wywołać intensywne emocje. Czasami dzieci w drużynie tak mocno angażują w rywalizacje, że wręcz atakują gracza, który popełnił błąd i doprowadził do straty punktu.  To może być stresujące! Wtedy kluczowa jest rozmowa - grupy z trenerem, z rodzicami. Czasami dzieciom trzeba przypominać o wzajemnym zrozumieniu i szacunku. Ale sporty drużynowe również mogą być wspaniałym doświadczeniem! Dzieci mogą doskonalić swoje umiejętności i czuć ducha zespołu, gdy pracują razem nad wspólnym celem.


Wybrać właściwą dyscyplinę

Istnieją dziesiątki sportów, więc być może nie znalazłeś jeszcze tego dla siebie. Wiele dzieci próbuje piłki nożnej i pływania. Ale co, jeśli ulubionym sportem twojego dziecka okaże się być siatkówka, narciarstwo lub gimnastyka? Musicie spróbować i dowiedzieć się. Niektóre dzieci są z natury pełne wdzięku (czyli urodzeni tancerze). Inni są silni, co sprawdzi się w sportach walki. Różne sporty wymagają różnych umiejętności. Niektóre aktywności, o których nawet nie myślimy jak o sporcie - takie jak karate czy cheerleaderki, są świetne do pozostania aktywnymi. A co jeśli dziecko nie chce być członkiem drużyny? Możecie rozważyć indywidualne sporty,co oznacza, że dziecko uprawia ten sport samo. Możesz uprawiać te sporty w sposób konkurencyjny lub po prostu dla zabawy. To przykłady takich dyscyplin: pływanie, nurkowanie, bieganie, łyżwiarstwo,  gimnastyka, golf, tenis, jazda na deskorolce, rolkach czy rowerze, sztuki walki, kręgle.


Wyżej pisaliśmy o zorganizowanych dyscyplinach. Ale nie zapominajmy o aktywnościach, które mimo, że nie nazywają się sportem mają z nim wiele wspólnego  -zachęcają dziecko do aktywności! To przykładowo: zabawa na placu zabaw, grabienie liści, skakanka, spacery z psem, prace w ogrodzie, mycie samochodu, lepienie bałwana.


I musimy wrócić uwagę na jeszcze jeden aspekt - elektronika i media. Naturalnie je ograniczając sprawiamy, że stajemy się bardziej aktywni. Wiosna już puka do naszych drzwi to chyba znak, że warto zacząć więcej się ruszać. Rodzice - bądźcie przykładem dla swoich dzieci.

« Powrót