Witaj!

Ta strona internetowa korzysta z plików cookie w celach statystycznych (Google Analytics) oraz w celu integracji z witryną facebook.com. Masz możliwość zrezygnować z tej funkcjonalności korzystajac z odpowiednich ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z tej strony internetowej oznacza zgodę na powyższe postępowanie.

Aktualności - Kiedy dziecko jest gotowe do jazdy na rolkach?

Wielu rodziców uważa, że jazda na rolkach jest możliwa tylko w przypadku dzieci w wieku szkolnym lub starszych (zresztą podobnie sądzimy o jeździe na łyżwach ? to podobne dyscypliny). Nic bardziej mylnego i zaraz to udowodnimy!

Warto podkreślić, że tak naprawdę nie ma dolnej granicy rozpoczęcia przygody z rolkami. Część małych dzieci, powiedzmy od ok. 3 roku życia pierwsze kroki stawia na rolkach, których kółka można szeroko rozstawić – wyglądają wtedy jak wrotki. Dzięki temu już od najmłodszych lat maluchy doskonalą umiejętności, które wkrótce wykorzystają jeżdżąc na rolkach, łyżwach czy nartach. I co więcej – cieszą się dobrą kondycją, zabawą i aktywnością w grupie rówieśniczej!

Czy Twoje dziecko jest gotowe do jazdy na rolkach?

Sportowe rolki i łyżworolki wymagają równowagi i siły, a także pewności i siebie i odrobiny odwagi. Niektóre małe dzieci nie mają jeszcze takich umiejętności i będą w stanie włożyć sprzęt dopiero za jakiś czas. Ważne, by nie naciskać  - to może pogorszyć sytuację i kompletnie zniechęcić dziecko do tego sportu. A nie taki jest nasz cel.

 

Warto zadać sobie pytania: „Czy moje dziecko jest/ma...”

  • Silne i wytrzymałe?
  • Chętne do podjęcia aktywności fizycznej?
  • Rozwinięty zmysł równowagi w stopniu podstawowym?
  • Potrafi szybko podejmować decyzje?
  • Potrafi choć przez moment się skoncentrować?

Pierwsze kroki na rolkach…

Warto zacząć je stawiać pod okiem instruktora, który po pierwsze: od początku nauczy dziecko prawidłowej techniki jazdy (którą potem wykorzysta do innych sportów). Po drugie: będzie w przyjacielski sposób przekazywał wiedzę. Świetnie jeśli zajęcia są prowadzone w grupie rówieśników, na podobnym poziomie.

 

Umiejętności motoryczne, koordynacja i rozwój emocjonalny dziecka w wieku 3-4 lata sprawiają, że nie jest ono w stanie skoncentrować się na lekcji trwającej 35 do 45 minut. Po prostu to dla nich za długo. Wykwalifikowani instruktorzy o tym wiedzą i prowadzą zajęcia w taki sposób, by zajęcia techniczne trwały ok. 10-15 minut, a pozostały czas dzieci spędziły na zabawach i grach. Najczęściej dzieci uczestniczą w zajęciach wspólnie z rodzicami, i to świetna okazja do budowani więzi.

Większość pięcio- lub sześciolatków (dzieci w wieku szkolnym) jest na tyle duża, aby móc jeździć samodzielnie na rolkach. Choć i oni lubię zajęcia i zabawy w grupie – po prostu jest im raźniej, a i nierzadko pojawia się już element rywalizacji.

 

Zapraszamy do aktywnego spędzania czasu na rolkach w każdy wtorek, godz.17.00.

Szczegóły TU

« Powrót