Witaj!

Ta strona internetowa korzysta z plików cookie w celach statystycznych (Google Analytics) oraz w celu integracji z witryną facebook.com. Masz możliwość zrezygnować z tej funkcjonalności korzystajac z odpowiednich ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z tej strony internetowej oznacza zgodę na powyższe postępowanie.

Aktualności - Czy dziecko jest gotowe na samodzielny wyjazd?

Samodzielny wyjazd dziecka na pierwszy obóz, kolonie czy zieloną szkołę to duże przeżycie w życiu rodziny.

Im młodsze dziecko, tym może być trudniej. Nie bez znaczenia jest też czas wyjazdu i to, czy dziecko jedzie z grupą znajomych dzieci czy obcych. Przeczytajcie jak przygotować się do kilkudniowej rozłąki, by ją przetrwać!

Przyznacie, że w wielu sytuacjach to rodzice bardziej panikują. Co gorsza, czasem dają wyraz swoim obawom i czasem nawet "zarażają" nimi dziecko. Dlatego pierwszy krok to wybrać sprawdzone biuro podróży czy ośrodek który organizuje obóz. W przypadku zielonej szkoły jest łatwiej - wyjazd organizuje szkoła, zwykle jedzie część dzieci z klasy, najczęściej także wychowawca. Nawet jeśli zdecydujemy się na zapisanie dziecka na wyjazd w placówce, którą wyszukaliśmy np. w internecie, warto poszperać i przejrzeć opinie o ośrodku. Świetnie, jeśli a wyjazd zapisujemy rodzeństwo albo kolegę dziecka - razem jest raźniej.

Warto pamiętać, że na obozie uczestnicy często stają przed problemami, którymi w domu zajmowali się rodzice, a które teraz muszą samodzielnie rozwiązać. Tu ważne jest zaufanie do kadry obozowej - oni na pewno pomogą, choć zwykle muszą o tę pomoc zostać poproszeni. Wiele rzeczy dzieci robią po raz pierwszy samodzielnie: ubranie poszewki na kołdrę, przygotowanie ubrania na następny dzień. Dzieci w iątkę niosą kajak do wody, pchają rowery pod górkę, noszą rolki na plecach. Są to wyzwania, dzięki którym dzieci odnoszą sukcesy w rozwoju samodzielności.


Czy dziecko jest gotowe na samodzielny wyjazd?

To kwestia indywidualna - niektóre dzieci mogą mieć pięć lat i chcieć pojechać na obóz, a niektóre dziesięć i wciąż nie być gotowe. Posłuchajcie głosu dziecka - zwykle to chętne głośno o tym mówi, podkreślając swoją gotowość. Można spróbować też wysłać dziecko do dziadków czy do rodziny na kilka dni (np. na majówkę) - to pozwoli ocenić, czy na samodzielny obozie da sobie radę z emocjami. Jeśli dziecko podczas krótkiego wyjazdu do rodziny czy na zieloną szkołę jest wycofane, nie jest w stanie zaangażować się w zabawę, jest smutne i ma mały kontakt z otoczeniem, nic nie przynosi mu radości, wtedy zdecydowanie warto poczekać.


6 rad dla rodziców dzieci:

  • wybierajcie sprawdzone ośrodki - najlepiej z polecenia osób, których dzieci już z nimi podróżowały,

  • poszukajcie kompana dla dziecka - zapiszcie rodzeństwo albo przyjaciół,

  • strach rodzica utrudnia dziecku przygotowanie do wyjazdu,

  • przygotowujcie dzieci w domu do samodzielnych obowiązków - np. kąpiel, mycie głowy, składanie ubrań, słanie łóżka,

  • jeśli dziecko się waha warto wybrać krótkie obozy, fajną opcją są też odwiedziny rodziców w weekendy,

  • najmłodszym dzieciom polecamy wczasy z rodzicami.

« Powrót