Witaj!

Ta strona internetowa korzysta z plików cookie w celach statystycznych (Google Analytics) oraz w celu integracji z witryną facebook.com. Masz możliwość zrezygnować z tej funkcjonalności korzystajac z odpowiednich ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z tej strony internetowej oznacza zgodę na powyższe postępowanie.

Aktualności - 5 powodów, dla których Twoje dziecko powinno nauczyć się pływać

Korzyści wynikające z pływania, w ogóle z przebywania w wodzie, jest nieskończenie wiele. Wybraliśmy te najbardziej istotne dla nas - poznajcie 5 powodów, dla których Twoje dziecko (ale Ty także!) powinno nauczyć się pływać.

1. Jest to niezbędne dla ich bezpieczeństwa.

Wiecie, że utonięcie jest drugą najczęstszą przyczyną niezamierzonej śmierci spowodowanej urazem u dzieci w wieku od roku do 14 lat? Jest absolutnie niezbędne, aby wszystkie dzieci potrafiły pływać. Woda jest wokół nas - chociażby nasza domowa wanna. Musimy mieć pewność, że nawet w jej dziecko jest bezpieczne. Na szczęście coraz więcej szkół wprowadza w coraz młodszych klasach obowiązkowe zajęcia na pływalni.

2. To sport mało inwazyjny.

Pływanie jest oczywiście mało inwazyjne, ponieważ jest wykonywane w wodzie. Nasze ciało waży w wodzie o 90% mniej niż poza nią, dlatego ryzyko uderzenia np. o dno i zrobienie sobie krzywdy, jest niewielkie.

Dzięki temu kontuzje zdarzają się rzadko i jedynie choroba sprawia, że nie możemy wybrać się na pływalnię. To sport tak korzystnie wpływający na ogólne samopoczucie, że mimo wysiłku włożonego w pływanie, czujemy się wypoczęci.

Jeśli już dojdzie do kontuzji, to są one zwykle wynikiem przeforsowania. Skręcenia i tego typu urazy raczej należą do rzadkości. Uwaga: Brak poważnych urazów spowodowanych pływaniem nie obejmuje treningu na suchym lądzie, gdzie często te mniej wprawione małe (i duże) rybki są narażone np. na obtarcia czy siniaki.

3. Praca zespołowa i indywidualna, czyli 2 w 1.

Chyba w każdym sporcie aspekt zajęć grupowych lub indywidualnych jest istotnym czynnikiem. Ale w pływaniu mamy wybór - zajęcia grupowe lub indywidualne. Jesteśmy zdania, że mała grupka ma wielką moc i jej członkowie potrafią się wspierać, wzajemnie motywować, doceniać. Dzięki temu buduje się pozytywna atmosfera. Ale mimo tej "grupowości" pływanie jest też formą indywidualnej pracy - uczy zdrowej rywalizacji, pokazuje, że praca jednostki wpływa na wynik grupy.

4. Pływanie to niesamowity trening.

Sport polega na angażowaniu wielu grup mięśni w intensywnym treningu cardio. Często dzieci i dorośli zakładają, że pływanie powoli zrzucić im zbędne kilogramy. I rzeczywiście - spalamy mnóstwo kalorii (od ok 12 do 14% więcej niż podczas treningu na lądzie).  Poza tym pływanie korzystnie wpływa na nasz stan ducha - lepiej się czujemy, jesteśmy bardziej zrelaksowani niż osoby niepływające. Pływanie uwalnia endorfiny, które pomagają w zmniejszaniu depresji i poprawianiu nastrojów.

5. Możesz pływać do końca swojego życia.

Jeśli raz nauczymy się pływać, ta umiejętność zostaje z nami do końca życia. To jak z jazdą na rowerze :) Wraz z biegiem lat, jeśli trenujemy, doskonalimy technikę, odkrywamy nowe style pływania. Co ważne - pływanie jest bezpieczna dla osób w każdym wieku - od niemowlęcia po seniorstwo. Czyli możecie pływać w rodzinnym gronie. Również na zajęcia do VIS możecie zabrać dzieci i swoich rodziców, do czego zachęcamy. Bo pływać można nauczyć się w KAŻDYM wieku!

Na zajęcia na pływali zapraszamy dzieci, młodzież i dorosłych w każdy czwartek o godz. 17.30 (pływanie rekreacyjne dla dorosłych) oraz 18.30 nauka i doskonalenie pływania, dzieci + młodzież). Miejsce - basen na ul. Witosa, Katowice.« Powrót